Czy fotowoltaika jest dla mnie?

Rachunki za prąd rosną regularnie od kilku lat, zaś wydarzenia na początku 2022 roku i wojna wywołana przez Rosję przyspieszyły ten proces. W związku z tym każdy z nas szuka sposobów na ograniczenie zużycia prądu. Posiadając własną firmę, gospodarstwo rolne czy też małe dzieci w domu jest to niestety często niewykonalne. Dlatego też warto zastanowić się, co można zrobić, aby obniżyć koszty związane z energią elektryczną. Dobrym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób jest montaż instalacji fotowoltaicznej, czy też potocznie mówiąc fotowoltaiki. Zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne w procesie specjalnego zjawiska zmieniają promieniowanie słoneczne w prąd stały. Za pomocą inwertera (zwanego też falownikiem) jest on przekształcany w prąd zmienny, a więc taki, jaki jest w gniazdkach w domu.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne

To one są kluczowym ogniwem całej instalacji. Dlatego też przed ich zakupem, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim moc instalacji powinna dostosowana do zapotrzebowana domu, gospodarstwa rolnego lub firmy na prąd. Dzięki temu zwiększymy korzyści z instalacji i uzyskamy najbardziej optymalny czas zwrotu inwestycji. W Fabryce Energii zawsze dopasowujemy moc instalacji fotowoltaicznej do indywidualnych potrzeb naszego Klienta. Bierzemy pod uwagę takie czynniki, jak profil zużycia energii, lokalizacja modułów fotowoltaicznych, potencjalne zacienienie, możliwość rozbudowy w przyszłości czy zużycie paneli w czasie.

Inwerter (falownik)

To właśnie to urządzenie, które przekształca prąd stały, produkowany przez moduły fotowoltaiczne (panele słoneczne) na prąd zmienny który zasila nasze domy czy biura. Z tego względu falownik pełni bardzo istotną rolę w instalacji fotowoltaicznej. W Fabryce Energii dbamy o to, by nasze falowniki pochodziły tylko od najbardziej zaufanych producentów. Dodatkowo, jeśli Klient ma sieć wifi, podpinamy wszystkie nasze instalacje fotowoltaiczne do internetu. Pozwala nam to mieć stały podgląd do pracy inwertera i na bieżąco wykrywać wszystkie nieprawidłowości.

Pracujemy tylko na sprzęcie uznanych światowych producentów!

Praca na uznanym sprzęcie, będącym w rankingu Tier 1 (ranking Bloomberga) gwarantuje naszym Klientom, że otrzymają bezawaryjny produkt najlepszej jakości, który pozwoli im cieszyć się przez długie lata z własnej fotowoltaiki. W naszych montażach używamy modułów fotowoltaicznych i inwerterów (falowników) następujących marek:

Solar Edge

Huawei

Sofar


Fox

Fronis

Longi


Trina Solar

Trina Solar

Solis


Gdzie wykonujemy montaże instalacji fotowoltaicznych?


Dzięki długoletniej obecności na rynku, Fabryka Energii wykonuje montaże praktycznie w całej Polsce. 

Nasze instalacje znajdziesz w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i opolskim.



Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

Ilość prądu powstającego dzięki panelom zależy od bardzo wielu czynników. Są nimi przede wszystkim: zamontowanie instalacji w odpowiednim ułożeniu względem kierunków świata, kąt nachylenia modułów, a także ich wielkość oraz ilość. W Polsce najbardziej wydajne są panele zainstalowane pod kątem 30 - 35 stopni i ułożone w kierunku południowym.

Jeśli chodzi o wielkość i ilość modułów, które mają spełnić zapotrzebowanie energetyczne budynku, ogólnie zakłada się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp produkuje w przybliżeniu 1 000 kWh energii elektrycznej w skali roku – brane są tutaj pod uwagę moduły o jak najbardziej optymalnym ustawieniu. Zależnie od indywidualnych potrzeb każdego obiektu zapotrzebowanie na prąd jest nieco inne, jednak powszechnie przyjmuje się, że standardowo dla budynku mieszkalnego wynosi ono około 5 000 kWh rocznie. Biorąc uwagę powyższe, aby spełnić zapotrzebowanie energetyczne domu, zalecana instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc od 5 do 6,5 kWp.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest specjalistyczny audyt, którego celem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa oraz efektywności instalacji fotowoltaicznej – wszystko w oparciu o obowiązujące wymagania techniczne, dokumentację oraz kryteria podłączenia.

Kolejnym krokiem montażu paneli jest ustalenie zapotrzebowania na prąd budynku — od niego zależało będzie bowiem to, jak duża będzie całość instalacji. Na podstawie szczegółowych obliczeń oceniane są możliwości montażowe — zazwyczaj moduły instalowane są na dachach budynków, jednak gdy jego nieoptymalne ustawienie np. pod kątem zacienienie czy ułożenia geograficznego lub zbyt mała powierzchnia nie spełnią zapotrzebowania energetycznego budynku, alternatywą są także panele montowane na gruncie.

Ostatnim krokiem, po dobraniu dedykowanego rozwiązania, jest właściwy montaż modułów fotowoltaicznych. Po nim należy przygotować dokumentację do Zakładu Energetycznego, wydającego pozwolenie na podłączenie instalacji na sieci.